Běžec Vysočiny 2012

Letošní rok proběhnul již 37.ročník běžeckého poháru s názvem Běžec Vysočiny. Pohár se skládá z celkem dvaceti závodů většinou v okolí Jihlavy. Všechny tratě, kromě jedné (Jihlavské hodinovky), jsou vedeny mimo atletickou dráhu. Délka tratí pro dospělé je různá od 6,3km až po půlmaratón v Novém Veselí. Celého poháru se zúčastňují převážně hobby běžci různého věku od těch nejmenších a pravidelně se vyhlašuje i kategorie nad 70let!!! Mě k tomuto poháru v roce 2011 přivedl trenér na basketbal Jirka Kot, který se již několika ročníků v minulosti zúčastnil (bohužel zranění prozatím zastavilo jeho běžeckou činnost). Po premiéře v roce 2011 to tak byla letos již má druhá účast mezi hobby běžeckou elitou Vysočiny.

Jarní část –přesněji prvních deset závodů – se mnou odjezdil i kolega z týmu Libor, který se svými „pětiprsťáky“ na nohou byl často terčem debaty mezi ostatními běžci. Avšak všem ukázal, že běhat téměř na boso se dá bez problémů v hodně náročných terénech – i já jsem byl překvapen a zasypával jsem ho otázkami typu: „To tě nohy na těch ostrých kamenech nebolely?“. Co se týká samotného závodění. Asi měsíc před startem prvního jarního závodu mě trápila velká bolest v achilovce, buďto nějaký zánět nebo namožení. Naštěstí bolest odezněla cca po třech týdnech naprostého klidu od sportu (byla to muka). Na výkonech se toto „nicnedělání“ podepsalo. V prvních závodech jsem totiž dosahoval bodového hodnocení pod 7 bodů a v některých pasáží tratí jsem musel přejít do chůze a chvíli si odpočinout. Naštěstí od 6.závodu ve Stonařově se mě začalo běhat lépe a mohl jsem začít plnit své běžecké plány, které jsem si před sezónou v poháru BV vytýčil. Jarní část byla zakončena ½ maratónem v Novém Veselí. Čekal mě tak již třetí start v životě na vzdálenosti 21.0975km. Před startem si říkám, že čas pod 1:35:00 by byl hodně dobrý. Po startu se držím poměrně početné skupinky, které věřím, že bych s nimi tempo mohl udržet. Asi na 10km se skupinka rozpadá a držím se jako klíště za Zdeňkem Procházkou v domnění, že ušetřím nějaké síly. Ještě na 14km to mám rozběhnuto na čas kolem (spíše pod) 1:30:00. Pak však začínají docházet síly – Zdenka ztrácím i z vizuálního kontaktu, začínají mě předbíhat soupeři za mnou a do cíle dobíhám celkově na 20.místě v čase 1:33:42 – vyčerpán, ale spokojen s novým rekordem na ½ maratón. Díky absolvování všech 11-ti jarních závodů před letní přestávkou jsem průběžně na 3.místě v celkovém pořadí poháru BV ve své kategorii.

Letní část poháru Běžce Vysočiny vyplňuje triatlonová sezóna. Zúčastňuji se obou kněžických triatlonů, jihlavského triatlonu a melechovského. Jelikož jsem v porovnání s ostatními účastníky spíše podprůměrný plavec a cyklista, jedu si tyto závody především užít, což se podařilo.

Podzimní část běžce začíná závodem během na Vysoký kámen. Jelikož hned druhý den je „vrchol sezóny“ XTerra Melechov (ta se hodně povedla Liborovi), tak běh vynechávám. Následuje již posledních osm závodů. Zkouším se domluvit s Liborem, zda na nějaký vyrazíme. Jelikož skoro každý pátek je nějakým způsobem zaměstnán vyrážím na závody bez něj. Na podzim se jako závodník zúčastňuji čtyř závodů. Do Sádku díky zácpě na dálnici dorážím až těsně po startu závodu a tak se aspoň zúčastňuji jako divák. Rok předtím se mě to stalo se závodem ve Stonařově a tak doufám, že se z těchto pozdních příjezdů nestane tradice. Podzimní část odběhávám v lepší formě (všechny závody bodově nad 7,6) něž jarní a tak se mě v celkovém hodnocení škrtá téměř všech pět prvních jarních závodů.

V celkovém pořadí nakonec končím na 10.místě v elitní kategorii 20-39let s 77,288body. Oproti předchozímu premiérovému ročníku padám o dvě příčky dolů, ale bodově jsem na tom lépe více jak o tři body. Libor stačil odběhat pouze 10 závodů a tak nemá nárok na škrtání nejhorších výsledků (hlavně Kamenická 15 se mu nepovedla) a končí o dva fleky za mnou na 12.místě s 73,809body.

Lukáš, 23.10.2012