(Vypečené) Pečky 10 km – první „pozimní“ závod

Letošní zima (dá-li se zimou v pravém slova smyslu vůbec nazvat) pomalu končí, a tak jistojistě začíná sportovní sezóna 2014. Plánů na letošní rok máme plno, uvidíme, jak se nám podaří postupně naplňovat všechny cíle vytčené ve snaze o aktivní pohyb.

Spolu s oslavami Mezinárodního dne žen jsme si na sobotu 8. 3. 2014 v týmu na začátku února přislíbili, že se zúčastníme Pečecké desítky – závodu na 10 km, jehož historie sahá již 35 let zpátky. Pečky se nacházejí v rovině u Kolína, při zahájení sezóny jsou proto ideálním místem pro poměření výkonnosti a sil a ověření toho, zda se člověk přes zimu alespoň trochu hýbal, nebo jen spal jako medvěd (který, nehledě na Pečky, cpal do sebe výpečky…).

Na start jsme měli původně dorazit v silné sestavě, avšak Libor, Lukáš i Zuzka nakonec kvůli zdravotním důvodům nenastoupili. Z Humpolce jsme vyrazili tři, ve složení Zdenek – Tomáš – Jirka, přičemž my první dva jmenovaní jsem oblékli známé zelenkavé dresy a vydali se reprezentovat ÉSL. Běžců se sešlo přes 1000, atmosféra byla úžasná. Celkovou pozitivní náladu navíc umocňovalo svítící sluníčko (teplota relativně vysoko nad nulou = 9°C) a skoro bezvětří.

Startovní výstřel z pistole v rukou Davida Svobody, olympijského vítěze v moderním pětiboji z Londýna 2012, padl přesně v 11.00 hod. A obrovský dav o celkovém počtu 1096 běžců se dal ihned do pohybu. V houfu jsem si vyhlédl vodiče na 45:00 min a zahákl se za něj. Tempo kolem 4:30 min/km jsem udržoval do čtvrtého kilometru, pak jsem musel trochu zpomalit. Na obrátce na 5. km jsem se otáčel v čase 23:21 min po výstřelu. Drobné stoupání mezi 6. a 7. km mě nerozhodilo, vůle mě hnala kupředu. Na 9. km pořadatel hlásil průběžný čas 45:10 min, do cíle zbývaly jen poslední stovky metrů. Před poslední zatáčkou jsem chtěl ještě trochu zrychlit, ale už to moc nešlo. Konkurence byla silná.

Velmi zdařilý výkon podal Zdenek, který od ledna pilně trénoval. Dle svých slov za dva měsíce naběhal při přípravě kolem 300 km, které nyní zúročil. Časomíra se při jeho průběhu cílem zastavila na slušných 44:52 min. Já jsem trochu zaostal a pomyslnou cílovou pásku protrhl až o zhruba pět minut později. Za mnou následně doběhl Jirka, který na prvním úseku trati udával tempo mj. Vojtěchu Bernatskému z ČT.

Organizace závodu byla zvládnuta na jedničku. Chválíme zejména domácí perník, ten po závodě přišel vážně s teplým čajem k chuti. Osobně doufám, že veškeré zdravotní potíže se nám příště vyhnou, abychom si radost z pohybu užívali všichni společně, jak jsme zvyklí.

Tomáš, 9. 3. 2014