Xterra Melechov 2012

Letošní rok jsem se do tréninku trochu opřel, rozuměj žádné velké vysedávání doma, ale pěkně sportovní aktivita jako běh, kolo a plavání, proto jsem si naplánoval, že se zúčastním místních sportovních akcí. Po nepovedeném IronieManu v Plačkově, kdy jsem měl defekt hned na 3. km a nedokázal jsem ho opravit, zřejmě netrpělivostí a nervozitou, jsem se rozhodl pro Xterru Melechov. Po tomto triatlonu pokukuji již delší dobu, vždy tak trochu s respektem. Přece jen 500 m plavání, 42 km kolmo terénem a skoro 10 km běhu vnoří brouka do hlavy každému sportovci-amatérovi.

Prvním dojmem z borců u prezentace jsem byl lehce rozladěn. Vyšvihané postavy a nabušené bajky hovořili jasně: "Nikomu nedám nic zadarmo." V duchu se mi honilo hlavou ono známé klišé - hlavní je se zúčastnit. S tím jsem také do závodu šel.

1. Plavání

Na rybníku v Koutech to vše odstartovalo. Stojím v druhé řadě, proto nechávám po výstřelu první trochu poodplavat, abych neschytal rovnou ránu do hlavy. Poté si svůj prostor hlídám a mám kolem sebe spoustu místa. Držím si tempo a hlídám dýchání, výsledkem je, že se mi plave celá délka krásně. Možná jsem mohl trochu zrychlit, ale nechtěl jsem z vody vylézt utavenej. S výsledným časem 9:58 min jsem spokojen. Prostor ke zlepšení tu ale rozhodně je...

2. Cyklistická část

Po zdlouhavé přípravě na kolo (nevím jak ji urychlit, přijde mi, že v depu trávím věčnost) vyrážím na okruh. Trasu znám jen kolem Humpolce a dále část po červené do Rejčkova, ale značení bylo výborné po celé trati, tak nebyl problém v pořádku směrovat svůj bajk. Začátek - táhlý kopec po asfaltu, jede se mi vcelku dobře a cítím, že kolo mi dnes "sedne" (v rámci mých možností, samozřejmě). Potom sjezd po mokré louce do první obce. Dál, kolem Sázavy, si trasu přesně nepamatuji, protože se držím na dohled závodníků přede mnou. Cesta s kořeny mě pěkně vyklepala (věděl jsem, že to mám zbytečně nabombený, ale chtěl jsem se vyhnout cvaknutí – už se těším na bezduše). Někde v těchto místech přišel lehký pád, přední kolo na mokrém kořenu pokořilo svou adhezi a já se válel na zemi. Zkouknu kolo, nasadím řetěz a jedu dál. Trasa utíká a Lipnice se objeví příjemně brzy, navíc po cestě lesem, která není tak prudká jako po přístupových komunikacích. Sjezdem z Lipnice se ocitám na známé trase. Na lesní asfaltce to chci trochu rozbalit, ale vůbec mi to nejede, přede mnou nikdo není a zezadu mě dojíždějí dva závodníci. Jejich předjetí mě aspoň trochu motivuje a snažím se jich držet. To se daří až na Orlík. Z kopce mi ujíždějí, jsem ale trpělivý a nenechám se strhnout, protože vím, že na cestě jsou ostré kameny a defekt by na sebe nenechal dlouho čekat. U statku je občerstvovačka, doplňuji tekutiny a beru banán a tatranku. Energie relativně pomáhá a jede se mi vcelku dobře. Držím si svoje tempo a nikoho za sebou nevidím, což mě trochu uklidňuje. Před sebou jsem zahlídnul dva závodníky, ale před Prosečí je ztrácím z dohledu. Při příjezdu do Rejčkova mě dohání František Nechvátal (vítěz M50+), předjede mě, ale snažím se ho držet. Celou pasáž až do cíle jedeme víceméně pospolu. Čas dle tachometru 2:04:30. Představa 10 km běhu mě nechává klidným, protože trasu také neznám, ale tuším, že přituhne...

3. Běh

Rychle přezout do Fivefingrů a honem na trať. Stoupání hned na začátku dávám během tak do třetiny, poté zbytek vyjdu. Pan Nechvátal za mnou, snažím se držet náskok. Ten mizí při výběhu k Melechovské rozhledně. Celou cestu vycházím, na běh prostě nemám. Nahoře jsem pobral kelímek s vodou a ionťák. Chvíli běžíme s F. Nechvátalem vedle sebe, po seběhu z vrchu Melechov opět nabírám malý náskok. Kilometry ubíhají. U tvrze mě dobíhá závodník, ale pověsit se za něj mi nejde. Na louce těsně před cílem předbíhám jednoho triatlonistu, kterému zřejmě došly síly. Konec už musí být na dosah. S radostí vybíhám cílový kopeček a užívám si pozávodní atmosféru. Čas běhu 1:00:27. Zde je prostor k výraznému zlepšení, chce to běhat a běhat!

V cíli vyhlížím netrpělivě bráchu, který se také účastní. Po jeho doběhu využijeme občerstvení a čekáme na vyhlášení vítězů.

Musím pochválit organizátory za kvalitní průběh a připravenost celé akce. Příští rok si tenhle triatlon nenechám ujít a zkusím ukousnout o pár pozic lepší umístění. I když letošní výsledek - 26. z 82 všech závodníků mě potěšil!

Libor, 29. 8. 2012